...

Roztocza w naszym domu

Zastanawiasz się, czy w Twoim domu występują roztocza?  Niestety, w tej kwestii nie mamy dobrych informacji. Mikroorganizmy po cichu pomieszkują u nas wszystkich. Występują wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Są niewidoczne gołym okiem, jednak mogą być przyczyną wielu dolegliwości związanych z układem oddechowym i alergią. Wprowadzając odpowiednie działania, możemy zredukować ich ilość, zapewniając sobie i swoim domownikom lepszy komfort życia.

Roztocza mają pewne upodobania co do lokalizacji. Przede wszystkim cenią sobie ciepłe i wilgotne przestrzenie. Lubią temperaturę powyżej 25 stopni oraz dużą wilgotność (powyżej 60%) w pomieszczaniach. Najszybciej rozmnażają się latem. Długość ich życia wynosi około 50-150 dni (1). Niestety nie tylko żywe są dla nas uciążliwe. Obumarłe cząsteczki roztoczy mogą również wywoływać objawy alergiczne. Co gorsza, szczątki łatwiej unoszą się w powietrzu, trafiając do naszego układu oddechowego.

Gdzie najczęściej występują roztocza?

 

Według wspólnie przeprowadzonych badań przez Katedrę i Zakład Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej w Łodzi oraz Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Astmy i Alergii istnieją zasadnicze zależności pomiędzy niektórymi cechami mieszkań a stężeniem antygenu roztoczy kurzu domowego Der p I (2).

Wyższe stężenia  występują przede wszystkim w domach jednorodzinnych, na przedmieściach oraz w mieszkaniach cechujących się większą wilgotnością.

Istotnym czynnikiem jest również długość zamieszkania domowników w danym miejscu, liczba mieszkańców oraz rodzaj stosowanych odkurzaczy.

Według prof. Bolesława Smolińskiego z Zakładu profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii dodatkowym czynnikiem, który ma wpływ na występowanie mikroorganizmów jest położenie naszego domu. Ilość roztoczy jest mniejsza wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. Dotyczy to przede wszystkim regionów, gdzie temperatura nie przekracza 12 stopni Celsjusza, przez kilka miesięcy w roku(3).

Dlaczego bardziej narażone są domy jednorodzinne?

 

Według badaczy przyczyną większych stężeń roztoczy i antygenów może być niedostateczna wentylacja i wyższa wilgotność, która jest wynikiem oszczędzania energii w domach prywatnych. W sezonie grzewczym wiele roztoczy ginie z powodu niskiej wilgotności powietrza. Niestety fakt ten nie pomoże nam w eliminacji alergenów z naszego życia (4).

 

Roztocza w naszym domu.

 

Bez względu na położenie i rodzaj naszego lokum, w każdym mieszkaniu istnieje kilka lokalizacji, w których roztocza czują i rozmnażają się najlepiej.  

Niewątpliwie na pierwsze miejsce zasługuje sypialnia. Łóżko, bezsprzecznie, zapewnia mikroorganizmom najlepsze warunki do życia. Ciepło, odpowiednia wilgotność oraz największe skupisko pożywienia sprawiają, że to miejsce koncentruje w sobie maksimum szkodliwych alergenów.

Oprócz tego uwagę powinniśmy zwrócić na wszelkie wykładziny, meble tapicerowane, kanapy, materace, garderoby, dywany i zasłony. Wszystkie tekstylia pozwalają przeżyć organizmom kilka dobrych miesięcy.

 

Źródła:

(1). Hal Alergy, Co warto wiedzieć o alergiach w pomieszczeniach?, http://www.hal-allergy.pl/fileadmin/hal-allergy-group/Wissenswertes/PL/05_-_PL_-_Co_warto_wiedzie__o_alergiach_w_pomieszczeniach-F.pdf, data dostępu 12.05.2018.

(2). M.L. Kowalski, B. Majkowska-Wojciechowska, J. Grzegorczyk, Stężenia alergenu roztoczy kurzu domowego DER p 1 w mieszkaniach łódzkich, [w:] Alergia. Astma. Immunologia, nr 1, 1996, s. 41-46.

(3). B. Smoliński, Alergia na roztocze kurzu domowego. Diagnostyka i terapia. w: Alergia, nr 3, 2016, s. 39-44.  

(4). M.L. Kowalski, B. Majkowska-Wojciechowska, J. Grzegorczyk, Op.cit, s. 42.

Zadzwoń teraz Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.