Objawy alergii na roztocza i kurz. 7 symptomów, których nie warto lekceważyć.

Osoby chore często lekceważą objawy alergii na roztocza i kurz. Wydaje nam się, że to wina pogody, nowego proszku, zapylenia drzew lub bliżej niezdiagnozowana choroba zatok. Niektórzy poświęcają tygodnie na to, aby pozbyć się nieprzyjemnych symptomów. Chodzą do lekarzy i szukają alternatywnych rozwiązań, zapominając o tym, że problem może tkwić w naszych czterech kątach.

Alergia na roztocza i kurz jest jedną z najpopularniejszych alergii na świecie. Szacuje się, iż na przypadłość cierpi około 6-12% społeczeństwa, a mniej więcej 30% ma do niej skłonności(1).  Owe liczby, z roku na roku, coraz bardziej rosną. Prawdopodobieństwo zachorowania jest zatem dość poważne. Nie powinniśmy lekceważyć nawet najmniejszych sygnałów, ponieważ nieleczona alergia może doprowadzić do dalszych konsekwencji, w postaci chorób dróg oddechowych.

Charakterystyczne objawy alergii na roztocza

 

Aby odróżnić alergię na guaninę (alergen z odchodów roztoczy) od innych dolegliwości, należy zwrócić uwagę na kilka szczególnych okoliczności. Cechą charakterystyczną jest nasilenie objaw podczas rozpoczęcia sezonu grzewczego(2). Dodatkowo sygnały mogą dokuczać nam nocą, kiedy przebywamy w łóżku (w nim stężenie roztoczy jest najwyższe).

Dolegliwości można również zauważyć podczas sprzątania, gdy kurz w naszym domu zostaje wprowadzony w ruch. Osoby chore mogę również czuć się kiepsko w niewietrzonych długo pomieszczeniach.

7 symptomów, których nie warto lekceważyć:

 

  1. Katar alergiczny, uczucie zatkanego nosa szczególnie o poranku
  2. Kichanie, często wielokrotne i napadowe
  3. Alergiczne zapalenie spojówek, łzawienie i szczypanie oczu
  4. Kaszel alergiczny i duszności
  5. Świszczący oddech (charakterystyczny dla astmy)
  6. Swędzenie skóry
  7. Wysypka lub pokrzywka, która może przerodzić się w atopowe zapalenie skóry lub egzemę.

 

Wszystkie te objawy mogą przyczyniać się do spadku nastroju, bólów głowy i problemów ze snem. Na pierwszy rzut oka symptomy można pomylić ze zwykłym przeziębieniem, jednak kiedy katar utrzymuje się dłużej niż 7-10 dni warto udać się do lekarza. Wcześniej spróbujcie zaobserwować, w jakich godzinach i podczas jakich czynności objawy się nasilają.

Czy alergia na kurz to koniec świata?

 

Jeżeli wszystkie znaki na niebie wskazują, że problemem jest kontakt z kurzem – prawdopodobnie masz alergię na roztocza.

Na szczęście nie jest to koniec świata, istnieje wiele sposobów na zminimalizowanie obecności roztoczy w Twoim domu. W celu uzyskania większej ilości informacji – zapraszamy do kontaktu.

 

Źródła:

  1. Insektpol, Jak usunąć roztocze?, http://insektpol.pl/jak-usun%C4%85%C4%87-roztocze.html, data dostępu: 12.05.2018.
  2. Hal Alergy, Co warto wiedzieć o alergiach w pomieszczeniach?, http://www.hal-allergy.pl/fileadmin/hal-allergy-group/Wissenswertes/PL/05_-_PL_-_Co_warto_wiedzie__o_alergiach_w_pomieszczeniach-F.pdf, data dostępu 12.05.2018.
Call Now ButtonZadzwoń teraz